İYM Yapısı

 

izninizle altyapısının sunduğu modelde yasa çerçevesinde kalarak tüm OPT IN/OU işlemlerini yürütebilrisiniz.

Müşterilerinizle gerçekleştireceğiniz izinli elektronik temasların tamamında OPT IN/OU kanallarını açık tutmanız gerekmektedir. Bu kanlalrın tamamı sorgulama, belgeleme, ekleme, çıkartma ve değişiklik yapabilme özelliklerine sahip olmalıdır.

 

 

En sık kullanılan OPT IN/OUT Kanalları ve izninizle modülleri

 

OPT IN/OUT KANALLARI

 

AÇIKLAMA

 

izninizleWEB

WEB sayfanızdan yapılacak olan tüm girişleri sağlar. DOUBLE OPT IN/OUT modelinde çalışır. Sorgulama, değişiklik ve yeni kayıt işlemlerini kapsar. Manuel müdahale gerektirmez.

 

izninizleSMS

Belirlenecek olan kısa kod üzerinden OPT IN/OUT işlemlerini kapsar. Değişiklik ve yeni kayıt işlemlerini kapsar. Manuel müdahale firma çağrı merkezince yapılır

 

izninizleEMAIL

Belirlenecek olan bir İYM eposta adresine gelen emsajların entegrasyonunu kapsar. Her türlü OPT IN/OUT işlemini kapsar. Manuel müdahale firma çağrı merkezince yapılır

 

izninizleIVR

Belirlenecek olan numaradan veya mevcut çağrı merkezinin karşılama mesajına ek IVR menüsü ile çalışır. Aranan numaranın OPT IN/OUT işlemlerini kapsar. Manuel müdahale gerektirmez.  

 

izninizleCALLCENTER

Mevcut çağrı merkezinin OPT IN/OUT ses entegrasyonunu sağlar. Sınırsız ses kaydını sınırsız süre tutar. Manuel müdahale firma çağrı merkezince yapılır.

 

izninizleMANUEL

Manuel OPT IN/OUT girişlerini yapmanızı sağlar.

 

izninizleENTEGRASYON

CRM, Kart Yönetimi, Mobil uygulamalarınız gibi tüm kullandığınız yazılımlara entegrasyonu sağlayan arayüzleri kapsar.  İlgili yazılımdaki değişiklikler firma tarafından yaptırılır.

 

 

izninizleQUERY Altyapısı

Aşağıdaki modelde izin durumalrının sorgulamasının yapıalbileceği kanalları görebilrisiniz.

 

 

Bu kanallar aynı zamanda entegre olunabilen kanallar demektir. Sadece sorgulama yapan kanallar olabileceği gibi, güncelleme yapabilecek kanallar olarak da çalışabilir.